Než si přivedete štěně domů

Pes je závazek na mnoho let a většina z nás, co už pejska máme, doufáme, že je to na co nejdéle.

S pořízením pejska a výběrem plemene by měla souhlasit celá rodina. Bude to závazek pro všechny.

Flat coated retriever patří do skupiny loveckých psů FCI VIII slídiči, retrievři a vodní psi, standard naleznete nahttps://www.retriever-klub.cz/plemena/20/flat-coated-retriever, nebo přímo na stránkách ČMKU :https://www.cmku.cz/index2.php?plemena_skupiny=8 -je to přinašeč a není to pes, který bude v kotci šťastný. Šťastný bude po boku své rodiny v úzkém kontaktu.

Než si tedy štěňátko přivezete domů, projděte domácnost a zkontrolujte místa, kam bude mít prcek přístup. Pozor na kabely, prodlužovačky, dobíječky. Z dosahu štěněte by měli zmizet i ty předměty, které se dají snadno rozkousat, či rozbít. Ellis nás naučila uklízet boty a vlastně všechno, co nemělo skončit rozkousané :-) Jak bude štěně růst, musí se zvyšovat i bezpečnostní zóna. Je lepší rizika minimalizovat, než pak řešit následky.

Mějte na paměti, že štěně si hrát prostě musí a kousání k tomu patří. Mělo by mít tedy hračky, které jsou k tomu určené. Štěněčím zubům odolá málo co. Hra by pro nové majitele měla být z počátku hlavní náplní „práce“, aby se vztah vzájemně upevnil.

Na zahradě platí ta samá opatření, co nechcete, aby podlehlo zkáze, buď ukliďte, nebo oploťte.

Flatíci dospívají okolo 3 roku života a pak následuje cosi jako uklidnění, ale jen co se „ničitelství“ týče. Flat je jinak věčné štěně, vždy připravené ke hře, práci nebo procházce.

Naučit štěně čistotě rovněž vyžaduje úsilí. Pryč jsou doby, kdy se radilo vyráchat štěněti v loužičce čumáček. Dnes doporučuji štěňátko hlídat a hned, jakmile se probudí, vyvenčit, po jídle to samé a pokud se loužička nebo hromádka povedou venku, převelice chválit. Nestyďte se a na sousedy a kolemjdoucí se vykašlete, oni vám nehody doma uklízet nebudou. Flat je jemná duše a na hrubé zacházení není stavěný. Věřte, že já to se štěňaty budu taky dělat :-)

Od nás dostanou štěňátka na cestu domů výbavičku skládající se z granulek, hračky, dečky nebo ručníku vonícího po mamince a sourozencích, obojku a vodítka. Nebudete-li mít na cestu parťáka, který by na štěně dohlédl, vezměte si s sebou prádelní koš, který zapřete, aby když zprudka zabrzdíte, bylo štěně v bezpečí.

Ráda vám do budoucna pomůžu s přípravou na výstavy, ostříháním, ale především svým odchovancům chci a ráda pomůžu s výcvikem a výchovou, jak nejlépe budu umět. Ať už se se svým pejsem rozhodnete dělat cokoliv - sport, myslivost, výstavy, nebo to bude jen váš domácí mazel a přítel do nepohody, rozhodně by měl mít základní výcvik a sama za sebe i ze svého okolí mohu potvrdit, že flat je pes pracovitý a uvidíte, že ho bude bavit se učit cokoliv.

Ale co je pro nás nejdůležitější?! Chceme zůstat v trvalém kontaktu s novými majiteli, abychom věděli, že se našim drobečkům dobře daří a pěkně prospívají :-)