Vybrat fenku nebo pejska?

U flatíků v žádném případě neplatí, že fenka je mazlivější. Obě pohlaví jsou velkými mazlíky a stále si o sobě myslí, že jsou to malé štěňátko, co se vejde do náruče. :-)

Poohlédněte se po sousedech, zda mají spíše převahu fen, nebo pejsků. Ve chvíli, kdy Váš pejsek bude jedinný pes v širokém okolí a ostatní budou fenky, které zaručeně budou hárat jedna po druhé, bude Váš pes poměrně trpět. Pokud mu ale poskytnete i v tomto období dostatek pohybu a zaměstnání na místech, kam se fenky nechodí venčit, překlenete i toto období.

Fenka 2x do roka hárá, to je období, kdy by měl majitel fenky být obezřetný, nechce-li mít fenku nechtěně nakytou.

Hárání trvá cca 3 týdny a zhruba uprostřed má tzv. plodné dny, kdy je svolná k páření a může zabřeznout. Doporučuji nenechávat fenu bez dozoru ani na vlastním pozemku. Jde o velmi silný pud, který pejska naučí i přelézt plot. Vždy je lepší fenu ohlídat, než pak řešit nechtěné následky. Já osobně venčím fenu pouze na vodítku, nebo popojedu autem na místo, kde výskyt psů samců nepředpokládám, pak nechám fenku proběhnout. Záměrně se vyhýbám frekventovaným místům, aby se k nám po stopě háravé feny neseběhli hafani z celého města.

Cca 2 měsíce po hárání se může objevit falešná březost, to je hormonální výkyv, který fence našeptává, že bude mít štěňata. Fena je mazlivá, nosí si neustále hračky, může hrabat noru a upravovat pelech. V mléčných žlázách se může začít tvořit mlezivo - mléko. Zkušení chovatelé radí: sebrat fence hračky a poskytnout jí dostatek zaměstnání a pohybu, v podstatě to chce fyzicky unavit. Vodu můžete vyměnit za černý čaj, aby se snížil příjem tekutin na nezbytné množství a mléko se přestalo tvořit. Někdo podává i homeotaické přípravky, nebo se nechají koupit i Bachovi kapky přímo na falešnou březost. V tomto období se s fenkou nedoporučuji účastnit zkoušek a ani na tréninku nemusí fenka podávat výkony, které si majitel představuje.

Pokud se tedy nechcete aktivně věnovat chovu psů s PP, je asi lepší pejsek. V případě, že by se majitel rozhodl pro kastraci, je kastrace jednodušší zákrok u psa, než u fenky.